Yeni Nesil ÖKC, yeniden


Yeni Nesil ÖKC, yeniden

Yeni Nesil ÖKC, yeniden

GİB 6 mayıs 2016 tarihinde yayınlandığı duyuru ile e-Arşiv faturasını bilgi fişine istinaden düzenleyen firmalar için Yeni Nesil ÖKC bilgilerini tekrar zorunlu hale getirdi.

İlk projeler gerçekleştirilirken bu bilgiler zorunlu olduğu için bir çok entegrasyon/özel entegratör hali hazırda bu verileri raporlayabilir durumda.

GİB güncelleme ile birlikte fiş tipini ve fiş zamanı da e-Arşiv raporuna dahil etmiş görünüyor.

YN ÖKC cihazları tarafından hali hazırda raporlanabilecek bu verilerin tüm detaylarıyla e-Arşiv raporunda yer alıyor olmasını, TSM merkezlerinin oluşturulmasındaki olası gecikmelere bağlıyorum. ÖKC seri no, fiş no ve fiş tarihi ile kolayca eşleştirilebilecek verilerin tekrar tekrar raporlanmasını başka türlü anlamlandıramıyorum. Bilmiyenler için TSM merkezleri, YN ÖKC cihazlarının günlük/saatlik raporlama yapacağı, yazılım güncelleyeceği ve yönetileceği merkezler olarak adlandırılabilir. Henüz bir TSM merkezi yok ancak bu merkezi denetleyecek kurumlar burada yayınlanmış durumda. Firma ünvanlarına bakıldığında bağımsız denetim hizmeti verdikleri gözden kaçmıyor, teknik açıdan bu merkezleri nasıl denetleyeceklerini zamanla öğreneceğiz sanırım.

Yeri gelmişken bilgi fişi konusunda da bilgiler vermek yararlı olur. Bildiğiniz gibi bilgi fişi “3100 Sayılı Kanun ve Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 426) kapsamında yapılan düzenlemelere uygun olarak ödeme kaydedici cihazlarda (yeni nesil dâhil) düzenlenen fişi,” ifadesi ile tebliğ'de yer almaktaydı.

Fatura düzenleme sürecinde oluşabilecek teknik aksaklıkları en aza indirgemeye çalışan firmalar tarafıdan tercih edilen bilgi fişini düzenlemek için kullanılabilecek YN ÖKC onayı alan cihazlar listesine buradan ulaşabilirsiniz. Tebliğde YN ÖKC olamayan cihazlardan da bilgi fişi düzenlenebileceği anlaşılmaktadır, burada önemli olan oluşan belgenin mali hafızaya kaydediliyor olması gerekliliğidir. Fişlerin altında bulundan MF sembolü, bilgilerin mali hafızaya kaydedildiği anlamını taşımaktadır. Bunun dışındaki belgelerin bilgi fişi olarak kullanılması uygun gözükmemektedir.

YN ÖKC konusuna değindikten sonra diğer değişikliklerden bahsedebiliriz:

Vergi oranı alanı 5 haneden 6 haneye çıkarılmış görünüyor. Hassasiyet 3 olarak bırakıldığına göre %99,999'den büyük vergiler mi planlanıyor bilmiyorum. Benim karşıma şimdiye kadar %100 ve üzeri vergi oranı çıkmamıştı.

e-Arşiv web servisinde yapılan bir değişiklikle getUserList metodu eklenmiş. Bu metod e-Arşiv üye listesi firmaları dönüyor gibi görünüyor. Bu servisi henüz deneme fırsatı bulamadım, ne tür bilgiler içerdiğini henüz bilemiyorum.

YN ÖKC cihazlarının diğer ödeme sistemi kartlarıyla (Sodexo, Multinet, vb.) entegrasyonu 6 ay önce gündemdeydi, kullanan firmalara sorduğumda henüz bir gelişme olmadığını bilgisini alıyorum. Bu durumda YN ÖKC kullananlar cihaz menüsünden gerekli seçimi yaparak, veri girişi yapacak gibi görünüyorlar. Bu arada yemek kartları dışında bir çok ödeme seçeneceği (fastpay, 3pay, paypal, vb.) hali hazırda kullanılır durumda. Bu sistemlerin cihazla entegrasyonu nasıl sağlanabilir merak konusu. Binlerce hareketin olduğu parakende sektöründe manuel veri girişi yapmak pek olası görünmüyor. YN ÖKC cihazlarıyla entegrasyon yapmayı pilanlayan firmalar içinse ilgili kılavuz madde 14'ü gösteriyor. Panellerde entegrasyona onay vermekle yetkili mercinin üretici olduğu bilgisi paylaşılmaktaydı. Bu şekilde uygulanırsa rekabet açısından pek de uygun olmayacağını düşünüyorum.

Son hatırlatma; YN ÖKC'de düzenlenen bilgi fişine istinaden oluşturulan e-Arşiv faturaları, ilgili bilgileri içerecek şekilde 01.06.2016 tarihi itibariyle düzenlenmeye başlanmalıdır.

 

Mustafa Kerim Yılmaz