İHRACATTA e-FATURA DÖNEMİ GAZİANTEP'E MASAYA YATIRILDI


İHRACATTA e-FATURA DÖNEMİ GAZİANTEP'E MASAYA YATIRILDI

ISIS Bilişim Teknolojileri, 22 Mayıs Pazartesi günü Gaziantep’te e-İrsaliye ve İhracat Faturalarının e-Fatura kapsamına alınması konularında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Etkinlikte; 1 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla e-Fatura zorunluluk kapsamına girecek olan ihracat faturaları ile mal ve yolcu beraberi eşya ihracında düzenlenecek faturalar ve e-İrsaliye konularında detaylı bilgiler paylaşıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Elektronik Defter ve Belge Yönetim Müdürü Şahin Engin Uysal, ISIS Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Akan Çeşme ve Gaziantep SMMMO Başkanı Mehmet Nabioğlu’nun katılımı ve sunumlarıyla gerçekleşen toplantıyı 250’yi aşkın kişi takip etti.

SON GÜN 1 TEMMUZ

Toplantıda e-İrsaliye hakkında bilgiler veren Şahin Engin Uysal, uygulamanın 2017 yılı bitmeden hayata geçirileceğini belirtti. 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelecek ihracat e-faturaları ile ilgili de detaylı bir sunum yapan Uysal, sürenin daraldığına dikkat çekerek, ihracat yapan şirketleri uygulamaya bir an önce geçmeleri konusunda uyardı.

 

1 TEMMUZ'A KADAR HEM KAĞIT HEM DE ELEKTRONİK FATURA DÜZENLENEBİLECEK

GİB Portal’in de kısa zaman içinde ihracat e-Fatura konusunda hizmet vereceğini açıklayan Uysal, 1 Temmuz’a kadar hem kağıt hem de elektronik ihracat faturası düzenlenebileceğini hatırlatarak, mükelleflere, zorunluluk başlamadan önce ihracat e-Faturayı test etmelerini önerdi.

 

UYSAL: "İLK İHRACAT e-FATURASINI KESEN VE SÜRECE ÇOK BÜYÜK KATKIDA BULUNAN ISIS BİLİŞİM’E TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Şahin Engin Uysal, ihracat e-Faturalarının hayata geçmesinde ISIS Bilişim’in gösterdiği çaba ve çalışmaya dikkate çekerek “ilk ihracat e-Faturasını kesen ve sürece çok büyük katkıda bulunan ISIS Bilişim’e teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Etkinlikte söz alan ISIS Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Akan Çeşme ise, ihracat işlemlerinde e-Fatura uygulamasının başladığı 1 Ocak 2017 tarihinden bu yana, 28 firma tarafından toplam 944 adet ihracat e-Faturası düzenlendiğini belirterek “bu faturalardan 184 tanesi süreci başarıyla tamamladı. Süreci başarıyla tamamlayan faturaların 178 tanesi ISIS Bilişim altyapısı ile oluşturuldu.” dedi.  

 

Toplantı katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması ile son buldu.